Advertisement

1. Walk through aisles you don’t use

1. Walk through aisles you don’t use
Getty Images

Every store has an aisle or two that has no temptations for you (pet food, paper goods, baby supplies, cosmetics, and so forth).

Make that aisle your passageway to the departments you need at the back of the store.

Why tempt yourself by using the chocolate aisle?

Special offers at the supermarket aren’t always what they seem. Here’s how to tell when a special deal is not so special.

2. Buy chicken whole

2. Buy chicken whole
Getty Images

Never buy chicken parts (breasts, wings) when you can buy the whole thing and make more meals from it, for pennies on the pound.

Forget about fancy butchering: using strong kitchen shears, cut the chicken up the breast bone, up the back bone, and then cut those halves in half again.

Cut off wings and legs, and you have the kind of pieces that you’d pay big bucks for.

A large whole chicken is amazingly economical. It will give enough meat for about 8 portions, or you can serve 4 people and have plenty of leftovers for sandwiches, salads and other dishes.

3. Cut the cost of gourmet coffee

3. Cut the cost of gourmet coffee
Getty Images

Even coffee made at home can be pricey, if you have expensive taste in beans and roast.

Mix pleasure with savings: Combine one part of your favourite gourmet coffee with one part of a much less expensive store brand.

You can make consistently good coffee which­ever method you choose if you observe the following rules.

4. Turn cottage cheese upside down

4. Turn cottage cheese upside down
Getty Images

It will last twice as long than when stored right side up.

IT may not be great for the wasitline but mashed potato enriched with cottage cheese and parmesan and enlivened with garlic and herbs makes a marvellous filling for ravioli.

5. Shop farmers' markets late in the day

5. Shop farmers' markets late in the day
Getty Images

Sellers don’t want to bring unsold produce back home, so they often sell their inventory at reduced prices before the market closes.

You may find sweet savings of up to 80 percent.

If you cut your food cost, reduce your waste and improve your eating habits you could have heaps left over to spend on choice food at the market.

6. Pass by bottled water

6. Pass by bottled water
Getty Images

Instead buy a reusable water bottle. Assuming a store-bought bottle costs $1, you’ll recoup your costs after only eight or nine uses of the reusable bottle.

Reusable bottles also help you do your part in taking care of the earth.

Advertisement

7. Read grocery ads before you shop

7. Read grocery ads before you shop
Getty Images

Grocery stores constantly have popular products on sale as a way to lure you into the store.

And to get the word out, they advertise a lot through mailings to your house, inserts in newspapers and local shopping guides, TV or radio commercials, and sometimes even online.

They are worth studying each and every week.

That’s because what is on sale changes on a weekly basis.

Knowing that lettuce is on sale, you might map out menus that focus on that ingredient: a mixed salad one day, as a taco topping the next day, to wrap chicken for a low-carb dish the next.

While we can’t solve the issue of food waste overnight, getting the most out of every ingredient is a good way to start.

8. Shop the perimeter of the store

8. Shop the perimeter of the store
Getty Images

Food essentials (produce, meats, dairy, and bread) are usually located around the store’s perimeter.

Middle aisles have the more costly prepared and processed foods.

The more you steer clear of the inner aisles, the healthier and cheaper your groceries will be.

Special offers at the supermarket aren’t always what they seem. Here’s how to tell when a special deal is not so special.

9. Outsmart this “special” sale tactic

9. Outsmart this “special” sale tactic
Getty Images

Here’s a well-kept secret: When a grocery store advertises a special – say, buy ten containers of yoghurt for $5 – you don’t have to buy the number of items they’re advertising.

In this case, you could buy one container for 50 cents.

Unless the store specifically states otherwise, you should buy as few as you want.

10. Do the math

10. Do the math
Getty Images

One bag of chips is $1.49 and a seemingly same-size bag is $1.79.

The cheaper one is the better deal, right?

Not necessarily, if the higher-priced bag has a couple more grams of chips.

When comparing prices, always compare price per kilo (or gram or litre).

It’s the only objective way to compare costs.

Never miss a deal again - sign up now!

Connect with us:

Philippines lockdown update:
Please be advised that due to the current lockdown in the Philippines, Reader’s Digest magazine May issue will not be available at its regular on-sale date to our subscribers or through our retail channels in that region. We hope to have the issues available in early June, but this is dependent on when the lockdown restrictions are lifted. We sincerely apologise for this inconvenience. Thank you and stay safe!
– The Reader’s Digest team